Separator koalescencyjny

Aby usuwać substancje ropopochodne wykorzystywane są separatory ropopochodne z wkładem koalescencyjnym. Niejednokrotnie z problemem ścieków opadowych lub technologicznych, takich jak oleje mineralne, benzyny, lekkie smary, borykają się firmy produkcyjne.

Separator koalescencyjny jako urządzenia przepływowe wykonywane są czasem na zbiornikach żelbetowych, żeliwnych i tworzywowych, a to celem wymagań stojących przed danym projektem. Najczęściej umieszcza się w separatorach odpowiedniej pojemności osadniki. Wówczas w separatorze następuje wytrącanie zawiesiny mineralnej takiej jak popioły, muł, żwir czy piasek, oraz wiele innych. Kluczowym zjawiskiem, na którym odbywa się separacja to flotacja i koalescencja. W przypadku floacji zachodzi zjawisko unoszenia się odpadów ku górze, za sprawą różnicy ciężarów. Chodzi bowiem o to, by substancje do usunięcia znalazły się na powierzchni, by mogły być następnie usunięte.
Separator koalescencyjny posiada zasyfonowany odpływ, który jest wyposażany w tak zwane „pływakowe” zamknięcie odpływu. „Pływak” w odpowiednim momencie unosi się na granicy faz woda/substancja olejowa. Wówczas dochodzi do odprowadzenia nieczystości.