Suwnice bramowe

Jesteśmy w fabryce śrub. Praca idzie pełna parą. Na starych maszynach ręcznych i nowoczesnych automatycznych typu CNC, poustawianych w wielu miejscach hali, operują pracownicy. Miejsca jest dość mało, zdecydowanie zbyt mało by transport większych partii materiałów odbywał się przy pomocy wózka widłowego. Natomiast okazuje się, że rozwiązano ten problem całkiem profesjonalnie, bowiem widać pod sufitem hali niezwykle szeroki jak na ten sprzęt wciągarki bramowe, zwane też suwnicami bramowymi lub portalowymi.
– Występuje u nas często konieczność zastosowania tych bram – wyjaśnia pracownik. – To mobilne urządzenie wykorzystujemy do przemieszczania palet z gotowymi produktami.
Proces technologiczny w odwiedzonej przez nas fabryce trwa bez przerwy. Palety zapełniają się gotowymi śrubami, po czym odbiera je suwnica, przenosząc w okolice wyjścia z hali, gdzie wózek widłowy zabiera towar na pakę ciężarówki.
– Udźwig bramy jest spory, także nie ma problemu – informuje nas brygadzista. – Bez suwnicy praca tutaj nie miała by sensu, b nie ma jak inaczej przenosić towaru.